Transport morski wady i zagrożenia

Na początku dwudziestego pierwszego wieku podróż statkiem jest już przede wszystkim atrakcją turystyczną, a dzisiejszym pasażerom wycieczkowców trudno jest uwierzyć w to, że jeszcze nie tak dawno temu był to najszybszy sposób na przemieszczanie się między kontynentami. Nie oznacza to jednak, że transport morski znajduje się w odwrocie, nadal wykorzystuje się go bowiem z powodzeniem do przemieszczania ładunków różnego rodzaju.

 

Niskie koszty i czytelne prawo


Dla wielu firm decyzja o odwołaniu się do możliwości, jakie stwarza transport morski, jest czymś oczywistym przede wszystkim dlatego, że na długich trasach kwestie finansowe nabierają szczególnie dużego znaczenia. Owszem, dziś niemal każdy ładunek można przetransportować lądem i powietrzem, koszty takiego przedsięwzięcia są jednak bez porównania wyższe. Mamy zresztą do czynienia z ogromnym wyzwaniem logistycznym zwłaszcza, jeśli ładunek musi pokonać granice kilku, a nawet kilkunastu państw. Mimo starań wielu rządów, przepisy w tym zakresie wcale nie są jednoznaczne, a każdy dzień zwłoki to dodatkowe koszty i strata zaufania ze strony odbiorcy. Transport morski jest zdecydowanie tańszy, a prawo międzynarodowe charakteryzuje się dość dużą czytelnością i klarownością w tym zakresie.

 

Wady i zagrożenia


Oczywiście, nie mówimy o rozwiązaniu pozbawionym wad, nie można bowiem nie zauważyć już choćby tego, że szybkość osiągana przez statki jest bez porównania niższa niż ta, którą mogą zaoferować samochody, pociągi, a zwłaszcza samoloty. Należy też liczyć się z tym, że nie każdy ładunek jest w stanie zawsze dotrzeć pod wskazany adres, nie brakuje bowiem portów, które zamarzają w miesiącach zimowych. Warto pamiętać i o tym, że morze nie jest bezpieczne, a próby chronienia statków ciągle są zdecydowanie mniej efektywne niż te, z którymi mamy do czynienia w odniesieniu do transportu lądowego. Dziś mówimy już zresztą nawet o wodach, na które po prostu nie opłaca się wpływać z tego powodu, nawet, jeśli ich ominięcie oznacza znaczne wydłużenie trasy pokonywanej przez obciążony ładunkiem statek.

Script logo